Poradniki

Srebrne pierścionki – jak je wyczyścić domowymi sposobami?

Srebrne pierścionki przyciągają spojrzenia niczym magnes, czemu trudno się dziwić. Są lśniące, bardzo uniwersalne i dostępne na każdą kieszeń. Trzeba liczyć się jednak z tym, że wraz z ich użytkowaniem – nawet, kiedy są wykonane z najwyższej klasy srebra – ich kolor może ściemnieć. Nie wygląda to zbyt estetycznie, ale są na to sposoby! Co więcej, potrzebne środki znajdziesz m.in. w kuchennych szafkach. Sprawdź, o jakich mowa!

Pierścionki srebrne – dlaczego czernieją?

Czernienie srebra to proces całkowicie naturalny i musisz wiedzieć, że nie do końca masz na to wpływ. Srebro z czasem traci swój blask chociażby pod wpływem znajdującej się w powietrzu siarki. To, jak szybko srebro pokryje się więc ciemnym nalotem jest uzależnione od stopnia zanieczyszczenia powietrza. 

Możesz także spotkać się z sytuacją, w której Twój srebrny pierścionek czernieje na skutek Twojej diety, a dokładnie – jeśli jest bogata w białko. Powód? Efektem jego przyswajania jest źle wpływający niego wydzielany przez organizm siarkowodór. Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ detergentów, które stosujesz np. do czyszczenia powierzchni, jak również kosmetyków. 

Srebrne pierścionki – 5 sprawdzonych domowych sposobów na ich czyszczenie 

Oto pięć domowych sposobów z pomocą których z łatwością pozbędziesz się nieestetycznego nalotu ze swojego srebrnego pierścionka:

  • Postaw na moc sody oczyszczonej! Wystarczy, że rozpuścisz jej dwie lub trzy łyżki w ciepłej wodzie. Uwaga! Ta nie może być zbyt gorąca. Jest to ogromnie ważne z uwagi na to, aby nie uszkodzić srebra. Wrzuć pierścionek do powstałego roztworu i poczekaj około 10 minut. Soda rozprawi się zarówno z osadem powstałym na skutek działania siarki i innych zanieczyszczeń. Potem wystarczy, że opłuczesz pierścionek pod bieżącą wodą i wytrzesz go delikatnie ściereczką z mikrofibry. 
  • Niezawodny ocet. Kolejnym sprzymierzeńcem na drodze do walki z nieestetycznym osadem na srebrnym pierścionku jest ocet. A dokładniej – pół szklanki w towarzystwie jedna szklanka wody. W tak przygotowanym roztworze zanurz swój pierścionek i poczekaj 30 minut. Następny krok, to dokładne osuszenie gładką ściereczką (może być z mikrofibry) i gotowe. Srebro będzie lśnić jak nowe!
  • Sprawdzonym sposobem jest również woda z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Przygotuj dwie szklanki skrobi i pół szklanki zimnej wody. Wymieszaj je ze sobą aż do momentu, kiedy powstanie zbita masa. Sięgnij po szczoteczkę do zębów (koniecznie z miękkim włosiem!) i wypoleruj powstałą pastą swój pierścionek. Efekty zobaczysz niemalże od razu. Biżuteria lśni jak nowa. 
  • Sprzymierzeńcem w walce z ciemnym osadem jest również pasta do zębów. Możesz ją nałożyć bezpośrednio na pierścionek i pozostawić na kilka minut. Innym sposobem jest nałożenie jej na szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem i delikatne mycie. Koniecznie zwróć uwagę na słowo – delikatne. To bardzo ważne, jeśli nie chcesz dopuścić do sytuacji w której pierścionek jest nieestetycznie porysowany. Następnie przejdź do końcowego etapu, a mianowicie, opłukania biżuterii pod bieżącą wodą i wytarcia bawełnianą ściereczką. 
  • Srebrne pierścionki dobrze również czyści się cytryną. Wystarczy, że sięgniesz po połówkę tego owocu i wyciśniesz z niej sok. Dodaj do niej niewielką ilość szarego mydła. Możesz zamiennie zastosować płatki mydlane. W tak powstałym roztworze namocz pierścionek. Po około 15 minutach wyjmij go, opłucz pod bieżącą wodą, a następnie z pomocą delikatnej szmatki osusz. Gotowe. 

Srebrny pierścionek – jak go uchronić przed ciemnym nalotem?

O ile jak już wspomnieliśmy, nie da się całkowicie zapobiegać ciemnieniu srebra, w tym takich elementów biżuterii jak pierścionki srebrne, niemniej można zminimalizować jego intensywność. W dużej mierze przyczynia się do tego zdejmowanie pierścionków w trakcie wykonywania prac domowych typu mycie łazienki, kuchni etc. Nie bez znaczenia jest również robienie tego przed umyciem rąk. Jeśli o tym zapomnimy, wystarczy zdjąć pierścionek, opłukać, wytrzeć i położyć w suchym miejscu. Nie bez znaczenia pozostaje także odpowiedni sposób przechowywania. Pomocne w tym będą szkatułki lub pudełeczka na biżuterię.

Możesz również polubić…

0 komentarzy

  1. justa says:

    ja sodą czyszczę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *