Poradniki

Joga a pilates – różnice i jaki trening wybrać dla siebie?

Osoby, które zastanawiają się nad rozpoczęciem regularnej aktywności fizycznej bardzo często szukają zajęć będących alternatywą dla ćwiczeń siłowych. Coraz większą popularnością cieszy się zarówno joga, jak i pilates. Z jakiego powodu te dwie dyscypliny przyciągają liczne grono entuzjastów zdrowego trybu życia? Co je łączy, a co różni? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, jak dopasować trening do potrzeb i sprawdzić, dlaczego warto postawić na uniwersalny strój na pilates!

Joga – co to takiego?

Geneza jogi sięga starożytnych Indii, a podstawę tego unikalnego systemu ćwiczeń są asany, czyli charakterystyczne pozycje przybierane w trakcie praktyki. Oprócz tego istotne znaczenie mają również techniki oddechowe (pranayama) i medytacja. Podstawowym celem jogi jest dążenie do osiągnięcia równowagi między ciałem a umysłem. Regularna praktyka może przynieść szereg innych korzyści, również dla zdrowia. Ze względu na to, że ćwiczenia mają kompleksowy wymiar, to w efekcie uelastyczniasz ciało, redukujesz stres, a nawet niwelujesz bóle kręgosłupa. Zaczynając swoją przygodę z jogą, warto stopniowo rozwijać umiejętności, zwłaszcza jeśli nasza sprawność fizyczna nie jest na wysokim poziomie. Najważniejsze elementy praktyki to wygodny, zapewniający pełen zakres ruchów strój (luźny lub dopasowany w zależności od indywidualnych preferencji) oraz mata. Osoby, które chcą urozmaicić trening, często sięgają po wałki lub drewniane kostki, które wspomagają również wykonywanie poszczególnych asan.

Na czym polega pilates?

Korzenie pilatesu sięgają XX wieku – to właśnie wtedy niemiecki sportowiec Joseph Pilates opracował rewolucyjny system ćwiczeń, który wzmacnia wszystkie partie mięśniowe. Co ciekawe, łączy w sobie elementów z wielu innych dyscyplin, w tym baletu i gimnastyki. Pilates wyróżnia to, że wymaga precyzji w wykonywaniu ruchów i kontrolowaniu oddechu. W przeciwieństwie do jogi ten system ćwiczeń nie musi być wykonywany tylko na macie, ale i na specjalnych maszynach, takich jak reformer. Do najważniejszych korzyści płynących z regularnego treningu zalicza się m.in. poprawę postawy czy odciążenie kręgosłupa.

Joga czy pilates – jak wybrać idealny trening dla siebie?

Wybór między jogą a pilatesem zależy od osobistych preferencji, celów i poziomu aktualnej sprawności fizycznej. Po pierwsze – zastanów się, co tak właściwie chcesz osiągnąć, dzięki aktywności sportowej. Jeśli Twoim priorytetem jest poprawa elastyczności lub poszukiwanie sposobu na wyciszenie, joga może okazać się najlepszym wyborem. Osoby, które dążą do wzmocnienia mięśni, szczególnie tych głębokich, a jednocześnie preferują intensywniejsze ćwiczenia, powinny zwrócić szczególną uwagę na pilates. Pamiętaj, że istnieją sytuacje, gdy problemy zdrowotne mogą stanowić przeciwwskazania do podjęcia konkretnej formy ruchu. W takim przypadku zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub instruktorem jeszcze przed podjęciem decyzji o zapisaniu się na zajęcia, a tym bardziej przed samodzielnym treningiem w domu.

Uniwersalny strój na pilates i jogę

Wiele osób pragnie spróbować w swoim życiu różnych dyscyplin sportowych. Jeśli Ty również ciągle szukasz dla siebie idealnej formy ruchu, to warto postawić na uniwersalny zestaw ubrań, który będzie zarówno doskonałym strojem na pilates, jak i jogę. Kompletując set, składający się z dopasowanego topu i legginsów, zyskujesz niezbędny element każdego treningu.

 

Artykuł sponsorowany

Możesz również polubić…

0 komentarzy

  1. alka says:

    Pilates jest bardziej energetyczny i dlatego bardziej mi się podoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *